Projekt pHSO
Aktualny stan projektu
Projekt uzyskał finansowanie w III konkursie TANGO, w ramach wspólnego przedsięwzięcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki, wniosek nr 422035, pt. „pH-wrażliwe oligonukleotydy do monitorowania zmian w metabolizmie komórek nowotworowych wywołanych lekami przeciwnowotworowymi”, AKRONIM: pHSO.
W pierwszej fazie projektu pHSO zlecono wykonanie raportu stanu techniki oraz doboru strategii ochrony własności intelektualnej powstałej w wyniku projektu oraz formy jej komercjalizacji.
Do pracy badawczej wybrano:
- Linie komórkowe HeLa – linia komórkowa wywodząca się z komórek raka szyjki macicy, oraz MCF7 i MDA-MB-231 – linie nowotworowe gruczołu piersiowego oraz MCF-12A – komórki prawidłowe z tego gruczołu.
- Leki przeciwnowotworowe: doksorubicyna, anastrozol i pemetreksed
- Sondy – latarnie molekularne z i-motywem w pętli znakowane na obu końcach pirenami lub znakowane na końcu 5’ barwnikiem Atto 488 oraz na końcu 3’ barwnikiem Atto 590.
Celem prac badawczo-rozwojowych projektu pHSO jest opracowanie pełnej procedury pomiaru pH w komórkach oraz wykorzystanie jej do oceny wpływu wybranych leków przeciwnowotworowych na zmianę pH w komórkach nowotworowych.
UWAGA !!!
Jesteśmy zainteresowani nawiązaniem współpracy z podmiotami partnerów biznesowych celem stworzenia komercyjnego zestawu do pomiaru pH w komórkach i/lub oceny wpływu leków na metabolizm komórkowy z wykorzystaniem naszych sond pHSO.
Kontakt
Zapraszam do kontaku
Zakład Chemii Bioanalitycznej, Wydział Chemii,
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM),
ul. Uniwersytetu Poznańskiego 8, 61-614 Poznań